Niet pochýb o tom, že plazenie sa životnému štýlu a pôžitkársky bežecký pás nie sú cestou k skutočnému šťastiu. Dnes však vidíme odpor, ktorý bol sčasti spôsobený takzvanou “kocovinou” z finančnej krízy v rokoch 2006 – 2008.
V období pred krízou sa Amerika zakladala na dlhoch. Ponúkla ľuďom prakticky bezplatné peniaze a nevyhnutne ich využívala na nákup domov a iných vecí, o ktorom dúfala že zvýši ich životnú úroveň. Platí to hlavne pre spotrebiteľskú populáciu, ktorá nemala po zvýšení inflácie v mzdách za tri desaťročia a veľa z nich predtým nemali prístup na úverový alebo hypotekárny trh. Keď sa ukázalo, že tie domy o ktorých si mysleli, že sa zvýši ich hodnota a náklady na splácanie lacných pôžičiek sa prudko zvyšovali. Konečný výsledok by nemal nikoho prekvapiť.
Na vrchole peňazí
Spotrebitelia si zaslúžia vinu, neboli však sami. Podniky išli na zábavu.
Realitní developeri prikrývali USA s väčším počtom nákupných miest, ako by krajina potrebovala. USA má teraz viac maloobchodných priestorov ako ktorýkoľvek iný štát . Sedem štvorcových stôp oproti 1,8 štvorcových stôp v Japonsku a Francúzsku a asi 6-krát vyššiu úroveň ako Spojené kráľovstvo.
V období po kríze prešiel maloobchod prudkým znížením s mŕtvymi nákupnými strediskami a neobsadenými frontami obchodov, čo spôsobilo škodu na mestských aj prímestských trhoch s nehnuteľnosťami. To znamená nárast výdavkov na pôžičky.
Zápas voči peniazom
Prvou skupinou sú nadšenci, ktorí tvrdia, že ak prestanete kupovať kávu alebo avokádový toast, nakoniec zbohatnete.
Výdavky sa často zameriavajú na drobnosti, pričom ignorujú oveľa väčšie problémy, ako napríklad dlh študentov, nerovnosť v odmeňovaní žien a mužov a nedostatok skutočných upravených miezd.
Ďalšia skupina popisuje životný štýl finančnej nezávislosti, skorého odchodu do dôchodku, radikálneho znižovania výdavkov, aby sa ušetrilo dosť.
Prijatím radikálnej prísnosti je možné teoreticky vybudovať vajíčko hniezda, ktoré je dosť veľké na to, aby odišlo do dôchodku skoro vo vašich 40 alebo 50 rokoch, čo potom vedie k väčšiemu šťastiu.
Ako to je s tým šťastím ?
Peniaze nekupujú šťastie, a ak áno, tak len málo. Vedie to však k väčšej spokojnosti so životom, ktorá z dlhodobého hľadiska môže byť dôležitejšia. A to je obrovský dôvod oceniť peniaze.