„Máme v našom dome veľmi tvrdú vodu a sme z toho nešťastní. Pozerali sme sa na mapu Slovenska, kde je zobrazené, že väčšina územia sa s tvrdou vodou stretáva, a tak sa domnievame, že nie sme sami, kto rieši tento problém.“ Takto sa môžu sťažovať na Internete alebo vo vzájomnom rozhovore ľudia, čo im vodný kameň zničil práčku a elektrický bojler, a už nemajú náladu neustále riešiť ďalšie a ďalšie závady na elektrospotrebičoch. Bude to chcieť nejakú zásadnú zmenu – razantný zásah, ktorý si definitívne poradí s týmto fenoménom, a prestaneme už nariekať nad rozliatym mliekom.
Demineralizátor vody – keby išlo v dome iba o jedno elektrické zariadenie, napríklad rýchlovarnú kanvicu, kde sa tvorí vodný kameň, stačilo by občas povariť vo vode trochu kyseliny citrónovej, a problém je vyriešený, lenže vy máte zrejme doma ešte práčku, bojler, kávovar, akvárium, bazén, sprchu, splachovaciu nádržku na toaletu a ďalšie spotrebiče či predmety, kde voda neblaho pôsobí na svoje okolie. Preto nemá význam riešiť každú lokálnu závadu zvlášť (a že ich tu môže byť veľa), ale je lepšie zaobstarať demineralizátor vody, ktorý z nej odstráni rozpustené minerálne ióny, a s mäkkou vodou potom ľahko zvládnete využívať akýkoľvek spotrebič bez toho, aby bolo nutné ho nechať opravovať predčasne, ešte v rámci záruky, kedy sa potom na závadu ani záruka nevzťahuje.
Tvrdosť vody do kuchyne – demineralizátor vody je vhodné využiť iba na ochranu domácich spotrebičov, ale príliš mäkká voda nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu a prípravu pokrmov. Mali by ste teda postupovať rozumne, aby ste chránili ako spotrebiče, tak aj svoje zdravie. Na bežné domáce pitie vody z vodovodu a na kuchynské varenie je ideálna stredne tvrdá voda, v ktorej sú rozpustené ióny vápnika a tiež horčíka, na to by ste mali pamätať včas a zariadiť podľa toho vybavenie vašej domácnosti.