Lymfedem alebo lymfatický opuch dolnej končatiny si môžete všimnúť https://browse.dict.cc/slovak-english/v%25C5%25A1imn%25C3%25BA%25C5%25A5%2Bsi.html aj sami. Týmto problémom som si prešla osobne a dnes už viem, že včasné zistenie tohto problému, je hlavným kľúčom k úspešnej rekonvalescencii. V nasledujúcich riadkoch vám poviem, ako sa lymfatický opuch dolnej končatiny prejavuje, čo robiť, ak máte pocit, že ním trpíte a čo prispieva k jeho vzniku.
Príznaky lymfatického opuchu dolnej končatiny:
- prstami môžeme na nohe vytvoriť viacero jamiek, pokožka sa však po chvíľke vráti do pôvodnej polohy
- opuch na končatine, kde vznikol lymfedem, je mäkký, má konzistenciu podobnú mäkkému cestu
- opuch sa časom stáva pevnejší – tvrdší (vytvárajú sa na ňom záhyby – ryhy)
- na postihnutom mieste môžete pociťovať chlad (alebo chlad na celej postihnutej končatine)
- opuch môže v krajnom prípade nadobúdať skutočne bizarné tvary (deformácia postihnutej končatiny)
- miesto, kde sa vyskytuje opuch je omnoho bledšie
- lymfatický opuch zvyčajne nebolí
- ak opuch pretrváva dlhšie, môžu sa na celej končatine alebo iba na danom mieste, objaviť takzvané sekundárne zmeny na koži – zápaly spôsobené streptokokom ( erysipel) a kožný ekzém
Príčiny vzniku lymfatického opuchusa delia do dvoch kategórií, a to na primárne ( vrodený lymfatický opuch) a sekundárne ( získaný lymfatický opuch). Spúšťačom sú zvyčajne:
- Hormonálne zmeny počas tehotenstva
- zaťaženie miazgového systému
- ožarovanie
- rôzne infekcie ( v tele aj na pokožke)
- operácie
- úraz danej končatiny
Pri tomto ochorení je potrebná dôkladná a včasná diagnostika. Ak by ste si teda na svojich nohách všimli čokoľvek z vymenovaných príznakov radšej sa ihneď objednajte na kontrolné vyšetrenie. Všímajte si aj ostatné časti tela, pretože lymfatický opuch nemusí vzniknúť len na dolných končatinách. Druhým najčastejším miestom sú ruky, no a potom zvyšok tela.