Novodobý trend, dnešnej generácie. Niektorí hrajú, každú možnú chvíľu a pokiaľ by sme ich hľadali, prvé miesto , kde začneme je izba s počítačom. Dnešné médiá, nám hovoria, že počítačové hry sú veľmi škodlivé, ničia nám zdravie a nemajú vôbec žiadny zmysel. Áno majú pravdu. A nie, nebojte sa nie som zástancom toho, že by sa mali zakázať, práve naopak, podľa mňa sú prospešné. Prečo? To sa vám budem snažiť teraz vysvetliť v niekoľkých bodoch.
- Oddych– počítačové hry sú neuveriteľný relax. Zapneme počítač, načítame si našu obľúbenú hru, spustíme a náš mozog je hneď oveľa kľudnejší. Samozrejme záleží, na tom akú hru hráte. Pokiaľ hráte nejaké prestrelky, kde každú chvíľu bojujete o život a len ste z nej ešte viac agresívny a podráždený, asi vám to relax neprinesie. Preto aj výber hry, je dôležitý.
- Jazyk – aj keď si to možno neuvedomujeme pri väčšine hier si naozaj veľmi zlepšujeme naše znalosti cudzieho jazyka. Väčšinou je to práve anglický jazyk, no môže to byť kľudne aj niektorí iní. Najčastejšie si precvičujeme pri príbehových hrách, kde je nejaký príbeh, sú tu opisy postáv, dialógy postáv a opisy prostredia. Pri multi-player hrách si cudzí jazyk precvičujeme tak povediac ústne. Snažíme sa viesť dialóg s naším spoluhráčom, či niekedy dokonca aj s viacerými spoluhráčmi, s celým tímom komunikujeme pomocou cudzieho jazyka a tak si ho zdokonaľujeme. Jasné, možno sa tu nenaučíme práve tie najužitočnejšie slovíčka ale každé slovíčko sa ráta a vždy je to lepšie ako nič.
Toto boli tie najhlavnejšie výhody počítačových hier a teraz sa poďme pozrieť na jednu inú vec. Závislosť. Aj keď je to smutné je to tak a veľa hráčov sa stáva na ich hrách závislými. Podľa mňa je tu potrebný zásah rodičov. Tu je pár tipov odo mňa ako tomu predísť.
- Čas– strážte si čas, ktorý pri hraní strávite. Určte si časový limit a vždy po uplynutí tohto limitu, jednoducho hru vypnite, nehľadiac na to, či sa vám teraz práve darí alebo vás to baví.
- Typ hry – možno sa to nezdá ale aj typ hry, ovplyvňuje našu závislosť. Preto namiesto multi-player si zahraj nejakú jednoduchú hru, ktorú nehľadiac na nič, len tak vypneš, kedy potrebuješ a nie si jej otrokom.
- Povinnosti – tieto hry nás často zamestnávajú natoľko, že zanedbávame naše povinnosti. Preto si skús vždy najskôr splniť všetky svoje povinnosti a až potom si zahraj svoju hru.