Kobercový trávnik sú vlastne predpestované kusy trávnej mačiny
Kobercom ho nazývame hlavne preto, lebo po jeho rozprestrení máte okamžite na záhrade hotový zelený zázrak. Ihneď po jeho kúpe, samozrejme len od osvedčených pestovateľov, ktorí sa špecializujú len a len na pestovanie takýchto trávnikov a iba z trávnych zmesí, ktoré sú na to primárne určené, je potrebné trávny koberec položiť. Čo to znamená?
Najpodstatnejšia vec je príprava pôdy pred samotným položením
Príprave pôdy treba venovať asi najväčšiu pozornosť. Musí byť pripravená tak, aby neskôr po položení trávnika nezľahla a na trávniku sa tak neobjavili možné preliačiny, či dokonca až diery. Na utuženie pôdy používame záhradný valec, ktorý používame dovtedy, pokým nie sme s rovinou spokojný /vyskytne sa hrbol, či veľké hrudy zeme – rozhrabať – znovu povalcovať/.
Vlastná pokládka trávnika
Buď to zvládnete sami, alebo si na to objednáte záhradnícku firmu. Trávnik prichádza od dodávateľa v narezaných plátoch. Tráva sa ešte skoro ráno na poli, predtým ako ho expedujú, polieva, preto jednotlivé pláty bývajú dosť ťažké. Musíte odhadnúť, koľko metrov štvorcových dokážete položiť za jeden deň, pretože cez noc nepoložená trávna mačina a zrolovaná do kotúčov stráca svoju pružnosť a sťažuje sa tak celá pokládka. Zemina sa drolí a trávnik stráca svoju farbu.
Podarilo sa? Trávnik ste si úspešne založili? Nezabudnite ešte na jednu vec. Po položení je ho potrebné celý povalcovať, aby korienky trávy dobre priľnuli k pôde a čo je najpodstatnejšie, musíte ho intenzívne poliať aby sa čím skôr spojil s pôdou. Zistíte to veľmi rýchlo, trávnik je zapojený, keď ho nebudete môcť „odtrhnúť“ od zeme.
Ak ho budete ďalej správne ošetrovať – pravidelné kosenie, hnojenie, na jar jeho prevzdušnenie – vertikutácia, odvďačí sa vám zeleným kobercom, ktorý vám vydrží celé roky.